MY E-PORTFOLIO

WELCOME TO MY e-PORTFOLIO OF EDUCATION

Friday, March 20, 2009

biology lesson plan

RANCANGAN MENGAJAR  

SUBJEK: BIOLOGI

TAHUN / TINGKATAN: TINGKATAN 5

 
1.   Ciri-Ciri Kelas

        

  1. Tingkatan / Tahun

 
 

  1. Pengetahuan Sedia Ada

 

 
 
 
 
 
Tingkatan 5 
 

  1. Pelajar telah mempelajari semua sistem dalam tubuh manusia secara umum.

  2. Pelajar telah mempelajari jenis-jenis tisu pada manusia.

  3. Pelajar telah mempelajari komposisi darah

  4. Pelajar telah mengetahui cara mengguna MS Word dan MS Power Point

  5. Pelajar mengetahui cara melayari internet.

    

 

 
2.      Peruntukan Masa

80 minit

3.     Tema Pelajaran / Topik 

Tema : Menyiasat Fisiologi Kehidupan 

Topik : Pengangkutan

 
4.     a)  Hasil Pembelajaran 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

         b)  Nilai Murni 
 
 

         c)  KBKK 
 

 
Pada akhir sesi pembelajaran murid dapat: 

Mensintesiskan konsep peredaran darah dalam manusia dan haiwan

Aras 1.  

  • Menerangkan fungsi darah dalam pengangkutan

 

  • Menerangkan fungsi hemolimfa dalam pengangkutan

 

Aras 2 

  • Memerihalkan sistem peredaran darah manusia

 

  • Membandingkan dan membezakan antara sistem peredaran darah manusia dengan sistem peredaran darah haiwan

 

Kerjasama,rasional dan kejujuran

Berani untuk mengeluarkan pendapat 
 

Memerhati, meneliti, membandingkan, mentaksir, menyatakan, mengumpul maklumat, merumus.

5.    Objektif Pembelajaran 

 
Pada akhir pengajaran murid dapat:

   

1. Menerangkan fungsi darah. 

2.  Menerangkan  fungsi hemolimfa3.   

3.  Menerangkan sistem peredaran darah manusia. 

4. Membandingkan sistem peredaran darah manusia dengan sistem peredaran darah amfibia, reptilia dan ikan.

 

6.     Persediaan TMK  

 
1.  Transpirasi berkenaan dengan sistem peredaran darah 

  1. Slaid MS PowerPoint sebagai BBM

 

  1. Dokumen - dokumen berkenaan Sistem peredaran darah

 

4.  Laluan Internet. 

5.  Komputer dan Projektor LCD

 
7.     Penerapan TMK  

 

1.   Menggunakan persembahan MS PowerPoint semasa menjalankan aktiviti menjawab soalan interaktif. 

2.   Melayari Internet dengan alamat laman web yang diberi. 

3.   Menjalani aktiviti membina peta minda dalam fail MS Word. 

  1. Menghantar tugasan kepada Guru menggunakan e-mail dalam bentuk attachment dengan MS Word..

 
8.    Persediaan Guru Bukan TMK 

 

  1. Peta minda

 

  1. Buku pelajaran.

 

  1. Carta sistem peredaran darah

 

  1. Model jantung.

 

9.     Aktiviti Pelajaran

   

 
 

  1. Set Induksi:        Guru memberi stetoskop kepada pelajar bagi mendengar degupan jantung kawan. (Engage)

 

  1. Pencetusan idea: Soal-jawab berkaitan tajuk. Persembahan MS PowerPoint dan Internet tentang sistem sokongan dan pergerakan (Explore)

 

  1. Penstrukturan semula idea: Akses internet dan penghasilan tugasan (Explain & Elaborate)

 

  1. Aplikasi idea dan penilaian: Perbincangan kumpulan dan kolaborasi. Penilaian rakan sebaya dan penghantaran tugasan (Elaborate & Evaluate).

 

  1. Penutup: Refleksi pelajaran (Evaluate).

 
            

 
10.   Aktiviti Guru 

 

  1. Meminta murid mendengar degupan jantung kawan disebelah menggunakan stetoskop.

  2. Menunjukkan carta sistem peredaran darah.

  3. Memberi tugasan bagi setiap kumpulan dan memaparkan laman web yang berkaitan dengan sistem peredaran darah.

    • Memberi tunjuk ajar untuk mengakses laman web yang berkaitan menggunakan enjin gelintar bagi mendapatkan maklumat.

  1. Meminta wakil setiap kumpulan membuat pembentangan dalam bentuk power point atau word.

  2. Memberi ulasan dan penerangan setelah mendengar semua pendapat murid. Guru menunjukkan model dan transpirasi jantung.

  3. Menunjukkan Power Point dan memberi penerangan serta menyoal murid.

  4. Memberi tugasan penyelesaian masalah berkaitan dengan masalah berkaitan dengan penyakit kadiovaskular

    • Definisi penyakit kardiovaskular

    • Punca atreriosklerosis, strok dan lemah jantung

    • Kumpulan cenderung kepada penyakit kardiovaskular

    • Langkah pencegahan

  1. Mengarah murid membina peta minda berdasarkan laman web yang dicadangkan.

  1. Menunjukkan cara-cara menghantar tugasan secara attachment melalui email kepada email guru.

  2. Memberi lembaran kerja dari laman web sebagai latihan.

 

 

11.   Aktiviti Pelajar 

 

  1. Mendengar degupan jantung kawan menggunakan stetoskop

  2. Memerhatikan carta sistem peredarah darah.

  3. Mengikut langkah-langkah yang ditunjukkan oleh guru bagi mencari maklumat bagi topik masing-masing dengan mengakses halaman web yang berkaitan dengan sistem peredaran darah.

  4. Membuat persembahan.

  5. Mendengar penerangan guru.

  6. Menjawab soalan guru berdasarkan MS Power Point yang ditunjukkan.

  7. Membuat tugasan penyelesaian masalah berkaitan dengan masalah berkaitan dengan osteoporosis dengan melayari laman web.

    • Definisi osteoporosis

    • Punca osteoporosis

    • Kumpulan cenderung kepada osteoporosis

    • Langkah pencegahan

 

  1. Mencatat langkah-langkah yang ditunjukkan oleh guru bagi menghantar tugasan secara attachment file ke email guru.

  2. Menjawab latihan interaktif dan topikal

 

12.    Liputan Kurikulum 

Meliputi objektif dan hasil pembelajaran mata pelajaran Biologi Tingkatan 5, kemahiran berfikir dankemahiran generik bestari yang berunsurkan kemahiran , kecekapan dan ketrampilan serta strategi konstrunktivisme pengajaran dan pembelajaran.

 

13.    Keperluan Khusus 

  1. Bahan bercetak (lembaran kerja) cara penggunaan alatan komputer.

  2. Buku rujukan

  3. Lembaran kerja

 
14.    Literasi 

 

  1. Menggunakan terminologi sains seperti atrium, ventrikel, arteri, vena, injap bikuspid, injap trikuspid, eritrosit.

  2. Menyemak serta membetulkan kesalahan ejaan menggunakan perisian Dewan Kamus

  3. Menggunakan laman web portal utusan

  4. Mengunakan Kamus Terminologi dan Kamus Biologi

 
15.    Numerasi 

 

  1. Tidak berkaitan

 
16.    a)  Penilaian

        

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

         b)  Refleksi 

 

Bahan 

      Pemilihan bahan pengajaran yang sesuai daripada pelbagai sumber mengikut kesesuaian dari segi tajuk, tahap murid dan persekitaran. 

Pengajaran dan pembelajaran 

Penilaian dijalankan secara formatif berdasarkan beberapa perkara seperti yang berikut:

  1. menjawab soalan pre-test dan post-test serta lembaran kerja

  2. menyelesaikan tugasan

  3. menjawab soalan guru

 

Kesesuaian TMK mengikut kriteria CIPS 

  1. Adakah murid boleh melayari internet untuk mengakses maklumat berkaitan?

  2. Bolehkah murid menerangkan sistem peredaran darah dengan kehidupan harian mereka berdasarkan maklumat daripada  internet?

  3. Bagaimanakah murid dapat merumuskan hasil tugasan daripada perbincangan berkumpulan yang diberikan?

  4. Bolehkah murid membina peta minda berkaitan penyakit kadiovaskular?

 

17.    Bahan Rujukan TMK dan

         bukan TMK 

 
1. Peta minda 

2. Biologi tingkatan 5 

3.Model jantung 

4. Carta sistem peredaran darah  

5 .Cambridge Advanced Learner’s Dictionary

 
18.     Laman Web 

 
Nota: 

http://www.tutor.com.my/tutor/arkib2005.asp?h=50113&e=SPM&s=BIO&ft=FTN 

http://www.tutor.com.my/tutor/arkib2005.asp?h=50120&e=SPM&s=BIO&ft=FTN 

lembaran kerja 

http://www.tutor.com.my/tutor/arkib2005.asp?h=50113&e=SPM&s=BIO&ft=LK&t= 

http://www.tutor.com.my/tutor/arkib2005.asp?h=50120&e=SPM&s=BIO&ft=LK&t= 

rujukan 

http://en.wikipedia.org/wiki/Circulatory_system 

http://www.emc.maricopa.edu/faculty/farabee/biobk/BioBookcircSYS.html#Vertebrate%20Cardiovascular%20Syste 

http://hes.ucf.k12.pa.us/gclaypo/circulatorysys.html 
 

bahan intrekti f intenet 

http://www.schoolscience.co.uk/content/4/biology/abpi/heart/heart2.html 

rujukan penyakit kardiovaskular 

http://www.healingwithnutrition.com/cdisease/cardiovascular/cardiovascular.html 

http://www.nhlbi.nih.gov/health/dci/Browse/Heart.html